MÁTE VY NEBO VAŠE KLIENTKY CITLIVOU PLEŤ?
Citlivost kůže a alergické reakce jsou častější, než si mnoho lidí uvědomuje. Blissoma® je americká značka a dle výzkumů více než 50 % žen a téměř 40 % mužů v USA říká, že mají citlivou pokožku. U nás v Evropě to pravděpodobně bude podobné. Také vás trápí citlivá pleť?
MŮŽETE MÍT CITLIVOU PLEŤ, POKUD:
✔ Při aplikaci kosmetických přípravků pociťujete štípání
✔ Objevuje se zarudnutí, návaly horka nebo vyrážky
✔ Při používání kosmetiky dochází k zánětu a otoku
✔ Objevuje se svědění pokožky
✔ Máte nadměrnou suchost, napjatost a nepříjemné pocity kůže
✔ Vaše kůže je ekzematická, s hrbolky a překrvená
CITLIVÁ PLEŤ POTŘEBUJE ZVLÁŠTNÍ PÉČI
Zhoršení a citlivost kůže může být pouze aktuální, ale může mít i vnitřní příčiny. Přispívá k tomu také volba životního stylu a prostředí. Přírodní kosmetika Blissoma® vám může pomoci zjistit, co spouští citlivost vaší pokožky. Jakmile budete vědět, proč k reakcím dochází, můžete se vyhnout látkám a situacím, které vám problémy s hypersenzitivitou způsobují.
Představíme vám, co přesně dělá vaši citlivou pokožku reaktivnější. Ukážeme vám 12 nejběžnějších chemických látek, které dráždí citlivou pleť. Zmiňujeme se také o tom, jak k citlivé pleti přistupuje kosmetický průmysl a o tom, jaké přísady nedoporučujeme nyní používat než se vaše citlivá pokožka zahojí. Přírodní kosmetika Blissoma® se specializuje na extra specifickou i citlivou pokožku. Vývoj produktů je postaven na hlubokých znalostech bylinářství, kosmetické chemie a péče o pleť (skincare). V rámci značky jsme již pomohli tisícům lidí zklidnit jejich citlivou pleť a najít cestu k vysněné zdravé pokožce.
JAK MŮŽETE ZAČÍT MĚNIT ZDRAVÍ SVÉ KŮŽE IHNED?
Především přestaňte utrácet peníze za produkty, které nejsou vhodné pro citlivou kůži (i když se jako vhodné mohou prezentovat). A přečtěte si, co můžete udělat, abyste se vyhnuli otokům, svědění, zarudnutí a olupování...
SPOUŠTĚČE CITLIVÉ PLETI
Vědět více o svých spouštěčích citlivosti vám pomůže vyhnout se dalším reakcím pokožky. Naučíte-li se, jak pečovat o citlivou pleť, pomůže vám to udržet pokožku nádhernou a spokojenou nehledě na to, že dříve bývala velmi citlivá.
Co způsobuje citlivost? Kůže je váš největší orgán. Není to nepropustný štít – tvoří ho miliony živých buněk, které doslova komunikují se světem. Vaše pokožka má buňky, které dokážou detekovat kontakt s nepřátelskými bakteriemi a mobilizovat proti nim ochrannou reakci. Imunitní systém je hluboce propojen v celé kůži, protože je naší první obranou proti vnějšímu světu. Má také nervy, které nám poskytují informace o světě kolem nás. Pouze prvních několik vrstev buněk ve Stratum Corneum je dehydratovaných a mrtvých. Těsně pod touto mikroskopickou vrstvou vnějších, zpevněných buněk je měkká, neustále se rozmnožující tkáň. Tato tkáň je vyživována krví a lymfou a je nepřetržitě v pohybu. Neustále pracuje a my si často nevážíme všeho, co dělá, aby bylo vše v pořádku...
Stručně řečeno, vaše kůže je inteligentní, dynamický, velmi velký živý orgán.
Většina lidí jen zřídka myslí na to, že kůže je stejně složitá a důležitá jako naše vnitřní orgány. Bereme ji hodně jako samozřejmost. Mačkáme ji, drhneme a rýpeme. Míra reaktivity vaší kůže je přísně individuální. Jste jedinečný biochemický výtvor a vaše pokožka bude reagovat svým vlastním způsobem na jakékoli výzvy, které dostane. Citlivost znamená, že se vaší pleti prostě nelíbí něco, co jste kontaktovali. Někdy může být imunitní systém příliš aktivní, jako v případě alergií, ale obecně vaše tělo ví, co se mu líbí a co ne. Každý člověk reaguje na různé složky a typy stimulace jinak.
Bylo popsáno několik podskupin syndromu citlivé pleti:
✔ velmi citlivá pleť, silně reagující na vnější a/nebo vnitřní podněty
✔ kosmeticky citlivá pleť, reagující specificky na kosmetiku a produkty osobní péče
✔ ekologicky citlivá pleť, převážně reagující na změny podmínek prostředí.
Které spouštěče se na vás vztahují?
Pojďme prozkoumat možné spouštěče, které vás mohou ovlivnit. Když znáte příčinu, můžete lépe zvolit řešení.
1. Genetika
Predispozice k citlivosti kůže může být dědičná. Pokud rodiče měli citlivou pleť, je pravděpodobnější, že ji budete mít také. Stav vaší kožní bariéry má hodně společného s tím, jak je vaše pokožka odolná. Vaše kůže potřebuje produkovat klíčové sloučeniny, jako jsou lipidy (oleje) a proteiny, jako je filaggrin, aby byla zajištěna dostatečná ochrana. Někteří lidé mají genetické rozdíly, které mohou způsobit nízkou produkci filaggrinu. To znamená, že vaše pokožka má menší obranu proti vnějším podrážděním a může být náchylnější k dehydrataci. Rasa nebo etnická příslušnost byla také studována jako potenciální vliv na citlivost kůže. I když určité rozdíly existují, mnohé z nich bylo možné vysvětlit expozicí životního prostředí a senzibilizací vůči různým chemikáliím oproti genetickým rozdílům.
2. Dráždivé kosmetické výrobky
Je smutnou skutečností, že produkty péče o pleť, které si mnozí lidé kupují, aby zlepšili svůj stav pokožky, ji mohou nakonec poškodit. Některé produkty mohou obsahovat kyseliny, které jsou pro vaši kůži prostě příliš náročné, nebo mohou blokovat přirozenou schopnost pokožky potit se a vylučovat odumřelé kožní buňky, což způsobuje praskliny. Můžete být prostě alergičtí na některou složku. Svědění, otoky, zarudnutí a pupínky jsou známkou toho, že se vaší pleti nelíbí, co na ni nanášíte. Můžete si vyvinout novou citlivost nadměrným používáním některých ingrediencí nebo s věkem. To, že pro vás byl produkt v minulosti v pořádku, neznamená, že tomu tak bude vždy – ve skutečnosti se můžete stát senzitivní na různé chemikálie jednoduše opakovaným vystavením. Vyplatí se dávat pozor na to, co používáte!
3. Detergenty a syntetické parfemace
Není to jen péče o pleť, která se dotýká vaší pokožky. Prací prostředky používané k praní oděvů a čisticí prostředky pro domácnost mohou obsahovat přísady, které mohou způsobovat podráždění. Některé z těchto detergentů jsou poměrně silné a mohou narušit ochrannou bariéru vaší pokožky a tím způsobit podráždění. Syntetické parfemace jsou obrovským viníkem citlivé pokožky. Pokud reagujete v jiných oblastech, než je váš obličej, může to být vodítko, že na vině mohou být vaše prací přípravky, parfémy nebo úklidové prostředky. Pokud máte zarudlé, suché a podrážděné ruce, může to být mýdlem na ruce. Různé antimikrobiální sloučeniny v mnoha komerčních mýdlech mohou narušit váš ochranný kožní mikrobiom, takže budete zranitelnější vůči patogenům.
4. Extrémní počasí
Velmi horké, studené a suché podmínky zatěžují vaši pokožku. Pokud žijete v prostředí s extrémním počasím, budete chtít věnovat pozornost udržování hydratace a ochraně, abyste minimalizovali reaktivitu. Někdy je však expozice životního prostředí nevyhnutelná. Pokud je počasí jedním z vašich spouštěčů, můžete pozorovat dlouhodobé zarudnutí, když kolísají teploty, je horko nebo chlad. Můžete také zaznamenat zvýšenou citlivost v určitých ročních obdobích. Mnoho lidí pociťuje větší citlivost během zimy, kdy je kůže náchylná k suchosti.
5. Suchost pokožky
Suchost narušuje váš obranný plášť, což způsobuje, že nervová zakončení v kůži jsou více exponovaná a náchylnější k reakci. Velmi suchá pokožka je jednou z hlavních příčin kožních reakcí, což vidíme i my v kosmetickém salonu Skinimalistka™ - mnoho klientek má silně dehydratovanou pleť. Jedním z hlavních příznaků často bývá pocit štípání při aplikaci kosmetického přípravku. Suchost bývá způsobena vnitřními i vnějšími vlivy. Pokud během dne pijete pouze nápoje s kofeinem nebo slazené sycené nápoje, můžete si způsobit svůj vlastní dehydratovaný stav. Suchost pokožky může být také způsobena nadměrným čištěním nebo používáním nesprávných čisticích přípravků pro vaši pokožku a nedostatkem správných živin, které by vaší kůži umožnily vybudovat si obranyschopnost.
6. Věk a hormonální fluktuace
S přibývajícím věkem se mohou objevit nové citlivosti. Vaše tělo je méně výkonné na obecnou údržbu a pomaleji se opravuje, jak stárnete. Hormony se mění zejména v těhotenství, každý měsíc s našimi cykly a způsobují obrovské změny v menopauze. Když jste mladí, povrch vaší pokožky se obnovuje přibližně jednou za měsíc. Jak stárneme, tato frekvence klesá na 45 dní nebo více, aby byla vrstva Stratum Corneum zcela nahrazena. To znamená, že každá buňka je o to vzácnější a musí se s ní zacházet opatrně. Vaše tělo není v žádném případě statické, takže sledujte problémy související s vašimi přirozenými tělesnými rytmy.
7. Stres
Ekzémy, dermatitida a celkové zhoršení stavu kůže může být vyvolané specificky stresem a chemickou reakcí těla „bojuj nebo uteč“. Prokrvení kůže je sníženo a steroidní hormony uvolňované k podpoře svalové reakce a celkového přežití degradují bariérovou funkci kůže. Snížená bariérová funkce znamená, že pokožka bude pravděpodobněji negativně stimulována, protože je její obrana oslabena.
8. Špatná strava a potravinové alergie
Potraviny s nízkým obsahem živin a spousta prázdných kalorií s obsahem cukru mohou podporovat zánět v těle. Specifické alergie na potraviny mohou způsobit, že budete náchylní k vyrážkám, kopřivce, šupinatosti a pomalé obnově buněk. Alergie na pšenici a/nebo lepek jsou často spojovány s vyrážkou, stejně jako reakce na potravinářská barviva, jako je například potravinářské barvivo FD&C Red. Konzumace potravin s nízkou nutriční kvalitou má i další nevýhody. Když konzumujete prázdné kalorie, nedostáváte protizánětlivé sloučeniny, které vaše tělo potřebuje k vybudování odolnosti a udržení zdravé kožní bariéry.
Je možné mít alergickou zkříženou reaktivitu, což trochu souvisí s toxinovou zátěží. V zásadě, pokud váš imunitní systém již nese svou maximální kapacitu fungovat pod zátěží způsobenou sezónními alergiemi nebo konzumací nevhodných potravin, můžete být extra citliví na jiné typy stimulace, které s hlavním alergenem i trochu souvisí. Jindy, kdy vás primární alergen neovlivňuje, může citlivost na sekundární látku vymizet.
9. Celková tělesná toxinová/dráždivá zátěž
Je jedním z primárních faktorů, které ovlivňují rostoucí počet lidí, kteří uvádějí citlivou pokožku. Vnější alergie narůstají co do podobnosti a závažnosti podobně jako nárůst vnitřních alergií na ořechy, mléko, ryby, jahody, rajčata, potravinářská barviva a další potraviny. Alergické reakce (jeden typ citlivosti) jsou nesprávnou odpovědí imunitního systému. Přemíra cizorodých chemikálií v našem vzduchu, potravinách, vodě a všude kolem nás nám dává velkou zátěž ke zpracování. Naše těla mají přirozené detoxikační procesy, převážně přes játra, ale tělo může být prostě příliš přetíženo. Voda, vzduch a půda jsou plné stovek průmyslových znečišťujících látek, které musí naše těla denně detoxikovat. Do našeho životního prostředí přidáváme produkty pro domácnost, kosmetiku, barvy, zplodiny hoření a další chemikálie. Pro naše systémy je toho moc a jednoduchá interakce s běžným produktem může převrátit misku vah k reaktivitě.
10. Chemoterapie
Zvláštní okolnosti, jako je chemoterapie u pacientů s rakovinou, mohou vyvolat nadměrnou citlivost, když se tělo vyrovnává se záplavou toxických chemikálií. Imunitní systém se v budoucnu stane hyperreaktivní kvůli tomuto traumatickému zážitku. Citlivost související s chemoterapií může začít ihned po zahájení léčby a je často trvalá. Vůně a produkty, které kdysi nebyly žádným problémem, jsou často zdrojem silného podráždění po chemoterapii. Pokud jste prodělali chemoterapii nebo ji budete v budoucnu podstupovat, je moudrým nápadem naplánovat renovaci vaší osobní péče a produktů pro domácnost, abyste snížili potenciální podráždění.
Vidíte se v některém z těchto spouštěčů? Přemýšlejte o tom, kdy se vaše reakce objevily. Možná budete chtít týden nebo dva zaznamenávat a pozorovat svou pokožku, abyste zjistili, zda si všimnete nějakých vzorců.
VÁŠ PLÁN RESETOVÁNÍ CITLIVÉ PLETI
Máte přehled o všech spouštěcích faktorech, které mohou být problémem pro vaši citlivou pokožku? Pojďme si nyní více upřesnit ty nejdráždivější složky v produktech osobní a kosmetické péče a pak vám ukážeme cestu, jak pracovat v prospěch vaší pokožky místo proti ní.
NEJHORŠÍ CHEMIKÁLIE V KOSMETICE, NA KTERÉ SI DÁT POZOR S CITLIVOU POKOŽKOU
Čtení složení (INCI) produktů je základní dovedností pro všechny, kdo mají citlivou pokožku. Může vám to ušetřit týdny nepohodlí a hodně peněz. Jakmile budete znát přísady, které vám s největší pravděpodobností způsobí problémy, můžete se jim vyhnout. Většina prodejců a kosmetických značek vám poskytne nějaké produkty určené citlivé pokožce. Bohužel se ale marketing těchto produktů zaměřuje stále na dílčí sexy ingredience, užité v kosmetickém receptu a prezentované jako ty, které problém s citlivou pokožkou vyřeší. Problém je ale v jiných použitých látkách, které přípravky obsahují. Stalo se vám někdy, že jste zakoupili produkty, přímo určené pro hypersenzitivní pleť, které s reaktivitou pokožky nepomohly?
To je drahé a nesmírně frustrující. Může to ve vás vzbudit pocit, že pro vás nic není dobré. Ale nakupování podle tržního žargonu na přední straně etikety vždy skončí frustrací, protože společnosti neuvádějí nejproblematičtější ingredience na přední straně svých obalů. Tam na vás číhá pouze marketing. Pro správný výběr produktu je klíčová etiketa se složením.
KTERÝM, AČ BĚŽNÝM, DRÁŽDIVÝM KOSMETICKÝM SLOŽKÁM, SE V PŘÍPADĚ CITLIVÉ POKOŽKY VYHNOUT?
✔ "Vůně" chráněná obchodním tajemstvím (parfume, fragrance)
✔ Syntetické PD&C barvy
✔ Parabeny
✔ Benzylalkohol (benzyl alcohol)
✔ Močovina (urea) - tak oblíbená v použití u atopiků...
✔ Uvolňovače formaldehydu, jako je quaternium -15, dimethyl-dimethyl (DMDM) hydantoin, imidaolidinyl urea a diazolidinyl urea
✔ Sodium lauryl nebo laureth sulfate - i šampon, který tyto látky obsahuje, vám stéká po kůži
✔ Lanolin - na poškozené bradavky je nejlepší, ale jinak je absolutně nevhodný pro pravidelné použití na obličeji
✔ Iodopropynyl butylcarbamate
✔ Methylchloroisothiazolinone a methylisothiazolinone
✔ Thimerosal
✔ Phenoxyethanol - všimněte si jeho časté přítomnosti v přírodně kosmetických produktech dovážených ze zahraničí
Co je schválené v USA, nemusí být v EU a naopak - na co si dát pozor?
Některé z těchto sloučenin jsou již nějakou dobu známé jako dráždivé, ale jiné, jako je methylisothiazolinone, se staly známými dráždivými látkami pro kůži až v poslední době, kdy se parabeny začaly odstraňovat z mnoha komerčních produktů a výrobci je začali nahrazovat novými konzervanty. Mnoho novějších alternativních syntetických konzervantů nyní ale stejně vyvolává reakce. Zejména methylisothiazolinone vyvolává u uživatelů tak špatné reakce na dermatitidu, že v roce 2016 bylo v Evropě zakázáno jeho použití v bezoplachových výrobcích. Jeho používání v USA stále pokračuje bez omezení a terorizuje citlivou pokožku. V EU máme nařízení jiná, než ve Spojených státech, odkud se v dnešní době často kosmetika vozí (nejenom ta přírodní).
Toto souvisí i s problémem dovozu přírodní kosmetiky. Je váš dodavatel nebo distributor jediný, kdo produkty prodává v Evropě? Pravděpodobně ani neví, že by měl mít produkty schválené pro EU. Například výrobci kosmetiky ve Spojených státech nemusí uvádět všechny své konzervační látky ve výrobcích! Pokud se ke stabilizaci bylinného extraktu nebo jiné složky použije konzervační látka a poté se tato složka přidá do konečného složení, není ze zákona požadováno, aby výrobce deklaroval konzervační látku v konečném prohlášení o složení. Konzervační látky mnoha typů jsou často hlavními viníky reakcí citlivé kůže! Evropská legislativa je v tomto ohledu mnohem přísnější než americká a mnohem lépe chrání konečného spotřebitele, ale pokud máte citlivou pokožku nebo pro ni opravdu chcete to nejlepší, čtěte složení. A velmi si kontrolujte svého prodejce / dodavatele. Povolené složky se nerovnají složkám vhodným na reaktivní a přecitlivělou pokožku.
DALŠÍ DŮLEŽITÉ VĚCI, KTERÉ JE TŘEBA VĚDĚT O CITLIVÉ PLETI
Reakce na kosmetické produkty i na spouštěče se mohou objevit okamžitě nebo se projeví až po několika dnech. Někdy jsou reakce citlivosti zpožděny až o 7 dní! Začněte používat nové produkty pomalu a opatrně a dejte si čas na zhodnocení, zda jsou skutečně vhodné. Nikdy nesuďte produkty jen na základě vzorků, doporučení známých osobností, kamarádek či podle obalu. Reakce se mohou vyskytnout jak po použití produktů, které se oplachují i těch, které se neoplachují. To, že jste opláchli čisticí prostředek na obličej, neznamená, že neměl čas ovlivnit vaši pokožku!
Marketingová tvrzení jako „hypoalergenní“ (pro které neexistuje žádná regulace) nic moc neznamenají, když vaše pleť stejně skončí s reakcí. Debaty o ne/prospěšnosti v dlouhodobém toxinovém potenciálu mnoha složek mohou zuřit dál, ale výše uvedený seznam škodlivých chemikálií je zodpovědný za mnoho citlivých reakcí a důrazně doporučujeme, abyste okamžitě zahodili všechny produkty, které je obsahují.
JAK ZRESETOVAT CITLIVOU PLEŤ SVOJI NEBO SVÉ KLIENTKY
Velkým problémem pro lidi s citlivou pokožkou je to, že jakmile reakce začne, může nějakou dobu pokračovat. Vaše tělo se může dostat do frustrujícího cyklu zánětů a podráždění. Odstranění všech zdrojů potenciálního podráždění je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit hojení. Může se zdát lákavé zkoušet další a další produkty, které deklarují zaručené výsledky, ale důrazně doporučujeme jít do minimalismu. Tímto způsobem je mnohem snazší zjistit, zda pro vás něco funguje nebo ne.
1. KOSMETICKÁ DOPORUČENÍ
✔ Dejte své pleti eliminační dietu. Podobně jako v případě stravy postupně zkoušejte eliminovat produkty a složky a zjistit, co pleti vadí.
✔ Zminimalizujte svou skincare (péči o pleť). Vyberte produkty s co nejjednodušším složením nebo produkty o jedné složce. Bude to jedna z nejdostupnějších a nejsnadnějších věcí, jaké jste kdy pro svou pleť udělali.
✔ Přestaňte používat své složité čisticí prostředky, exfolianty (zejména ty), aktivní séra a další produkty. Je čas vrátit se k základům. Po zklidnění pokožky se zase budete k aktivním ingrediencím vracet.
✔ Pro zvláčnění pokožky používejte nemíchané oleje, jako je organický jojobový, hroznový nebo tamanu. Vždy záleží i na typu pleti. Z různých důvodů nedoporučujeme používat kokosový olej jako samostatný olej pro citlivou pokožku.
✔ Ovesnou mouku zpracovanou do pasty (smíchanou s květovou nebo převařenou vodou) lze použít k čištění nebo jako masku.
✔ Organický, surový med lze také použít jako základní čisticí prostředek a masku.
✔ Aloe vera (optimálně čerstvé listové aloe, pokud máte doma rostlinu) může být skvělým pomocníkem pro rehydrataci pokožky.
✔ Dejte si několik týdnů výše popsanou základní rutinu nebo naše ultra šetrné produkty ekosystému Soothe.
Někdy, pokud se vaše pokožka dostala do fáze trvalé reaktivity, může chvíli trvat, než se usadí. Během této doby také doporučujeme NEPOUŽÍVAT MAKEUP. Mnoho kosmetických dekorativních přípravků obsahuje stejné dráždivé složky jako pečující produkty. Použití make-upu k zakrytí zarudnutí může způsobovat pokračování vaší kožní reakce. I když je těžké se bez toho obejít, když kůže nevypadá nejlépe, je tato část velmi důležitá. Musíte odstranit všechny potenciální zdroje podráždění. V tuto aktivní fázi doporučujeme nepoužívat ani přírodní clean beauty značku Ere Perez. Ne proto, že by byla jakkoliv reaktivní, ale proto, že by se jednalo o další vrstvu produktů na vaší kůži.
2. DOPORUČENÍ TÝKAJÍCÍ SE ŽIVOTNÍHO STYLU
✔ Jezte výživná jídla a pijte hodně vody.
✔ Zbavte se nadměrného množství kofeinu a pijte hodně vody. Rozhodně vyřaďte ze svých potravin syntetická barviva pro případ, že byste mohli reagovat na červené nebo jiná barviva.
✔ Zaměřte se na vaši stravu a minimálně po omezenou dobu konzumujte co nejvíce organických produktů, omezte cukr a sacharidy a zahrňte se spoustou zdravých tuků s dostatkem omega 3 mastných kyselin ze zdrojů, jako jsou vlašské ořechy, avokádo, len nebo ryby. Vynechte umělá sladidla, průmyslově zpracované potraviny.
✔ Protože alergie na lepek může u některých lidí způsobit ekzémy a kožní vyrážky, možná budete chtít vyzkoušet bezlepkovou dietu. U zdravých lidí bez intolerance, alergie či celiakie není nutné z potravy lepek vypouštět. Stav vaší kůže ale může ovlivňovat právě poškozené střevo - vyzkoušejte tak pomocí eliminační diety, zda vám lepek dělá dobře. To samé udělejte s mléčnými produkty. Tyto dvě skupiny potravin způsobují potíže s pletí opravdu často a tak určitě zkonzultujte své případné podezření s praktickým lékařem (pozn. my ve Skinimalistce máme jedna celiakii a druhá intoleranci na lepek. Víme, co je to mít propustné střevo a také, jak vypadala naše pleť. Na diagnózu se přišlo úplnou náhodou a neměly jsme typické příznaky).
✔ Také je vhodné užívat kvalitní probiotika. Kožní reakce jsou často spojeny s imunitním systémem, který je hluboce ovlivněn zdravím vašich střev. Špatná kvalita potravin a léků může poškodit výstelku vašich střev, ohrozit vaše trávení a propustit bakteriální toxiny a napůl natrávené jídlo do vašeho krevního oběhu. To může způsobit, že imunitní systém bude neustále reagovat na věci, které by neměly být ve vašem krevním oběhu.
✔ Váš imunitní systém bude méně napadán díky zdravé populaci střevních bakterií a silnější střevní stěně. Proskurník (althaea officinale), lékořice (glycyrrhiza glabra) a glutamin jsou bylinné možnosti, které pomáhají obnovit střevní stěnu, pokud si myslíte, že ta vaše může být oslabená. Kvalitní probiotický doplněk bude mít technologii opožděného uvolňování, takže probiotika budou uložena ve střevě, spíše než aby byla zabita uvolněním v žaludku.
3. JAK SE VRÁTIT ZPĚT DO NORMÁLNÍHO FUNGOVÁNÍ
✔ Začněte opět pomalu používat jednoduché produkty. Jakmile vaše pokožka projde počáteční fází eliminace, zvažte přidání organických, skutečně přírodních a velmi jemných produktů se 2 nebo více přísadami zpět do vaší pleťové rutiny. Vaše kůže by již neměla štípat, být červená nebo oteklá a její povrch by již neměl být porušený.
✔ Vyhněte se kyselinám, jako jsou AHA a kyselina glykolová a dokonce i vitamín C (kyselina askorbová), protože kyseliny způsobují exfoliaci pokožky a mohou vás znovu podráždit.
✔ Pro začátek se vyhněte exfoliantům jakéhokoli druhu, zvláště všemu s texturou, která odírá pokožku, ale také exfoliantům na bázi enzymů a kyselin. Pro vás jsou takové produkty naprosto nevhodné nehledě na jejich trendovost.
✔ Vyhněte se retinolům, protože jsou dráždivé i pro normální typy pleti.
✔ Vyhněte se propylene glykolu a butylene glykolu. Tyto látky narušují kožní bariéru a zvyšují propustnost dalších látek do hlubších vrstev pokožky. Pro citlivé jedince to není výhoda, protože dráždivé látky se následně šíří dále.
✔ Vyhněte se produktům s přírodní parfemací a etylalkoholu. I když tyto složky mohou být v malých množstvích v pořádku pro "normální" nebo dokonce zdravou citlivou pokožku, když se zotavujete z reaktivity, je nejlepší být extra opatrní.
✔ Zpočátku můžete vynechat i toner a dopřát si minimalistickou rutinu sestavenou pouze z čisticího produktu a hydratačního krému. Volte výhradně tyto produkty FREE a PURE z řady Soothe.
✔ Používejte produkty s dostatkem zdravých, organických rostlinných olejů a másel. Část reaktivity pochází ze stimulace prostředí, jako jsou znečišťující látky nebo věci, které se neúmyslně dotknou vaší pokožky. Čím lepší lipidovou bariéru má vaše pokožka, tím větší schopnost odpuzovat cizí látky bude mít. Stejně tak, protože suchost je příčinou citlivosti, můžete zkratovat jednu příčinu citlivosti jen tím, že budete svou pokožku dobře zvlhčovat.
✔ V produktech, které si vyberete, hledejte antireaktivní byliny, jako je kostival lékařský (symphytum officinale), měsíček lékařský (calendula officinalis), jitrocel (plantago), květy vřesu (calluna), proskurník (althaea officinale), lípa (tilia) a černohlávek (prunella). Obsahují sliz, který pomáhá zklidňovat pokožku, a látky, které mohou podnítit k rychlejší obnově buněk.
✔ Přidávejte produkty do své rutiny pomalu a jeden po druhém, aby vaše pleť nebyla přetížená.
✔ Nedrhněte pokožku nadměrně žínkami nebo ručníky, protože fyzická stimulace může u některých lidí také vyvolávat reakce. Pokud je to možné, používejte k čištění ruce, opláchněte obličej a jemně jej osušte.
Nepředpokládejte, že jste reaktivitu úplně vyřešili.
Jakmile akutní reaktivita opadne, je lákavé si myslet, že je váš problém navždy vyřešen. Možná je to pro tuto chvíli, ale pokud se vrátíte ke starým návykům, vaše problémy by se mohly obnovit jediným použitím nesprávného produktu. Může se zdát lákavé koupit si levnou lahvičku čisticího přípravdu nebo krému z místní drogerie. Máme tendenci tak snadno zapomenout na problémy, jakmile se jich zbavíme. A ony se pak znovu objeví. Když používáte mnoho značek péče o pleť dohromady, nekvalitní produkty a zároveň kombinace mnoha účinných látek, nikdy nevíte, jak moc šílený mix pleti tvoříte. Pokud nejste chemik s cílenou specializací nebo vývojář kosmetiky (ani kosmetický kurz, kosmetická střední škola, hledání informací na internetu či léta praxe na posouzení mixu produktů různých značek nestačí).
PRODUKTY PRO CITLIVOU PLEŤ, KTERÝM MŮŽETE VĚŘIT
Jakmile zresetujete svou pleť, můžete začít přidávat složitější produkty zpět do své rutiny. Blissoma® to usnadňuje díky receptům navrženým cíleně pro velmi citlivou pokožku. Správné bylinné ingredience mohou skutečně snížit citlivost vaší pleti díky zklidňujícím sloučeninám, které obsahují.
Naše produkty péče o pleť z ekosystému Soothe pro ultra citlivou pleť neobsahují žádné z hlavních (ani méně významných!) syntetických dráždivých látek. Obsahují prospěšné, organické rostlinné látky, které jsme intenzivně zkoumali pro jejich antireaktivní a zklidňující schopnosti.
Každý produkt z naší řady Soothe je zcela bez přírodních i syntetických vůní, takže je bezpečným doplňkem vaší upravené rutiny. Skvělým příkladem z naší kolekce pro citlivou pleť je náš produkt PURE. Hydratační komplex péče o citlivou pokožku PURE je jeden z našich bestsellerů pro reaktivní pokožku. Další produkty vhodné pro citlivou pleť najdete zde.
Používáme pouze čisté, organické, rostlinné konzervační látky a jasně deklarujeme všechny přísady. Pevně věříme v naše produkty poté, co jsme zaznamenali tolik úspěchů u klientů.
Hledáte dermálního specialistu, který vám pomůže sestavit individuální plán péče o vaši pokožku a/nebo si dopřát profesionální kosmetické ošetření se značkou Blissoma? Navštivte náš organický kosmetický salon Skinimalistka v Hradcí Králové. Objednání se na vstupní konzultaci naleznete tady.
Chcete pracovat se značkou Blissoma? Přijeďte se podívat na produkty do našeho showroomu v Hradci Králové, či navštivte jedno z našich Ukázkových ošetření nebo Školení. Jsme exkluzivními distributory a velkoobchodem s přírodní a profesionální kosmetikou již přes 11 let.