Veganská (přírodní) kosmetika může být méně alergenní a kvalitnější

Mnohdy nás uchvátí krásně vypadající kelímek krému, který slibuje nemožné. Věděli jste, že tato běžná kosmetika často obsahuje velké množství živočišných složek? Proč však zbytečně trápit zvířata, vtírat si do kůže zvířecí tuk, maz a výměšky, když všechny tyto složky můžeme nahradit rostlinnou alternativou?
 
Veganská kosmetika má rozhodně své opodstatnění. V dnešní době se kosmetické produkty vyrábí v neuvěřitelném množství a trh tlačí na nízké ceny. Výrobci cpou do složení cokoliv šetřící náklady - čeho je dostatek a s čím se snadno pracuje. Bohužel, tento trend smutně zasahuje zejména zvířata. Ano, je to tak. Zvířata trpí pro ty úžasné krémy, které dnes najdete v každé drogerii.

TrialSoothe-cestovni_sada_set_prirodni_kosmetiky ve velké velikosti

Vtírat si do kůže rybí buňky, ovčí maz nebo rozdrcené brouky neboli kolagen, lanolin a shellac? Pokud jste proti, přejděte na vegan kosmetiku, která se vyrábí jen z rostlin a minerálů.
 
Všechny živočišné složky, které jsou mnohdy získávány velice krutým způsobem, je možné hravě nahradit rostlinnou alternativou. 

Etické certifikáty

Veganskou kosmetiku od té neveganské rozeznáte v drogierii díky certifikátům, které jsou uvedeny na obale. Potvrzují, že krém, šampon, kondicionér nebo třeba makeup nebyl testován na zvířatech a neobsahuje žádné živočišné složky. Ani žádná ze složek, která je ve složení, nikdy na zvířatech testovaná nebyla. S jakými certifikáty se nejběžněji setkáváme? 
 
Výrobky označené certifikátem Vegan nebyly testovány na zvířatech a neobsahují žádné živočišné složky. Tento certifikát uděluje britská organizace Vegan Society a používá se u kosmetiky i u potravin. 
 
Jde o neoficiální označení, které výrobci na své produkty umisťují sami. Označení informuje o tom, že produkty neobsahují složky, kvůli kterým by bylo usmrceno zvíře. 
 
Certifikát Cruelty Free od PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) označuje výrobky, které neobsahují žádné živočišné složky a nejsou testovány na zvířatech. Dodržování stanovených podmínek však organizace nekontroluje.  

Které živočišné složky najdete v běžné kosmetice?

V běžné kosmetice, kterou si možná kupujete zcela pravidelně už roky, je mnohdy mnohem více živočišných složek, než byste hádali. Ty nejběžnější jsou:

  • Lanolin — Získává se z ovčí vlny. Ovce ho vylučují mazovými žlázami jako ochranu před parazity a nepříznivým počasím. Lisuje se z ostříhané vlny a přidává se do mastí, ale i do krémů na boty. Má podobné vlastnosti jako vazelína. V ovčích velkochovech se ovce drasticky stříhají. Díky tomu trpí na kožní nemoci a těžká poranění. Lanolin se dá stejně kvalitně nahradit kakaovým a bambuckým máslem, které navíc mají další výživné vlastnosti, které lanolin nenabízí.
  • Kolagen — Ještě nedávno krémy obsahovaly kolagen z kravských buněk. Poté, co vypukla nemoc šílených krav, se získává z ryb. Snadno se vstřebává do pokožky, nezapáchá a alergický potenciál je zde relativně malý. Nicméně, opravdu si chcete vtírat do pokožky rybí buňky? Ve veganské kosmetice živočišný kolagen nemá místo. Je ale kolagen dostupný v rostlinné říši? Samozřejmě! Tvorbu kolagenu například podporují pleťové oleje lisované za studena.
  • Keratin — V dnešní době je běžnou složkou šamponů a kondicionérů. Věděli jste, že se získává z rohů, kopyt, peří, brk a srsti? Docela nechutná představa. Rostlinný keratin přitom není žádná vzácnost a najdete ho například u značky Desert Essence, která nabízí šampon i kondicionér.
  • Propolis — Propolis neboli včelí tmel včely produkují ke stavbě úlu. S jeho pomocí také zacelují vzniklé trhliny. Pro včely je propolis velice důležitým stavebním materiálem. V kosmetice se objevuje v zubních pastách, krémech, šamponech a dalších přípravcích. Kolik včelích úlů se musí zničit kvůli jedné zubní pastě snad ani nechcete vědět…
  • Med — V kosmetice se med využívá hlavně k hydrataci a zjemnění v šamponech, sprchových gelech nebo krémech. Med je ale častým alergenem a opět se musí nepřirozeně a drasticky zasáhnout do života včel. Nahradit se dá bambuckým máslem nebo kokosovým olejem.
  • Včelí vosk — Včelí vosk se přidává do pleťových krémů a balzámů na rty. Včelám slouží jako základní stavební materiál a tepelná izolace, která včely chrání před chladem. Včelí úly se chemicky ošetřují a včely se geneticky upravují, aby produkce medu byla rychlejší. Ničíme tak jejich přirozenost a tím i přirozenost medu, který se čím dál častěji stává alergenem. Med nechejme včelám a balzám na rty nebo krém si raději kupme se základem v jojobovém oleji.
  • Sádlo — Sádlo je vyškvařováno z tukových tkání zvířat. Kromě potravinářského průmyslu se hojně využívá právě v kosmetice, a to při výrobě různých mastí. Sádlo je známé pro své hojivé účinky, ale pro jeho získání musí být zvířata zabita. Pokud si už nechcete vtírat do kůže tuk z vepře, vsaďte na oleje a másla z rostlin.
  • Placenta — Placenta z děloh jatečních zvířat se v kosmetice uchytila díky omlazujícím účinkům a najdeme ji v pleťových krémech a regeneračních maskách. Ale představte si to! Kraví placenta na vašem obličeji! Nebylo by lepší pečovat o svou pokožku voňavou rostlinnou maskou nebo sérem?

 
Svět rostlin je nedoceněný! Nabízí mnohem pestřejší a účinnější látky prospěšné pro naši krásu. 

Proč ANO veganské kosmetice?

Vegan kosmetika vznikla pro ty, kterým není trápení a zneužívání zvířat lhostejné. Jde nejen o etický a filozofický směr. Veganská kosmetika obsahuje nejméně alergenů, je extrémně výživná a kvalitní. Suroviny pocházejí z certifikovaných farem, plantáží a manufaktur. Podporuje ekologicky šetrnou výrobu, která zaměstnává více lidí, než továrny, výroba je totiž často ruční. Kosmetika s živočišnými složkami si žádá další a další velkochovy zvířat, která jsou chována jinak než ta "na maso", a proto se více tlačí na porodnost nových a nových zvířat, která jsou zabíjela. 

Vegan kosmetika nejen šetří životy zvířat. Ale také zemi, půdu a vodu, která by jinak byla vystavena stádům zvířat. Zaměstnává lidi v příjemnějších podmínkách a navazuje spolupráci s malými rodinnými manufakturami, podporuje Fair Trade obchodování. Vegan znamená být šetrná k sobě, ostatním, zvířatům, k Zemi.