Při posezení s kamarádkami často zabrousíme na téma bolestivé menstruace. Slýchávala jsem od mámy, jak musela ležet přes hranu postele celý den, nebo jak přítel mé známé sedává na záda, protože jen tlak jí na chvíli uleví od bolesti. Vídám kamarádky, které do sebe sypou hrsti léků. Každá z nás zná bolestivou menstruaci. Některé se objeví s dospíváním, některé až po porodu. Těm šťastnějším se tělo po dospívání či po porodu umoudří a zklidní. Pokud patříte mezi ty, které si chtějí pomoci přírodní cestou, pak je článek právě pro vás.
Co je příčinou bolestivé menstruace?
Po dobu 28 - 31 dní v našem těle probíhá cyklus. Ve vaječnících vzniká vajíčko, které se přesouvá do dělohy, kde postupně dozrává a roste asi na velikost osm milimetrů. V této fázi je připraveno na oplodnění. Pokud se tak nestane, odchází z těla ven a právě toto loučení bolí. Vajíčko se totiž usadí v měkké stélce dělohy, která pak může za samotné krvácení i výskyt kousků stélky v menstruační krvi. Celý cyklus končí prvním dnem menstruace.
Bolest způsobuje několik faktů
Za prvé je připisována děložnímu čípku. Před porodem se jedná o jakousi „trubku“ s úzkým otvorem. Tato „trubka“ se před krvácením roztahuje na velikost odcházejícího vajíčka. Další děj, který způsobuje bolest je silná trvající kontrakce dělohy, kterou způsobují hormony. Po hormonální stránce žena dozrává až po prvním porodu, proto se může stát, že bolestivá menstruace odezní právě po porodu. Tento fakt se snaží řešit hormonální antikoncepce, která vyrovnává hladinu hormonů. Užívání antikoncepce z tohoto důvodu většina žen považuje spíše za obcházení nebo potlačování problému. Ale pozor, bolest může být i následek nebo poslíček závažné nemoci.
Nebudu zde představovat závažná onemocnění, protože vím, jak jednoduché je se s nimi ztotožnit. Řekněme, že jste po zdravotní stránce v pořádku a nechcete používat antikoncepci, což jako autorka článku schvaluji a podporuji. Obrátím se tedy na babské rady. Od bolesti se dá pomoci, bylinnými čaji, změnou stravy s vyváženými látkami, omezením cukrů, pravidelným a dostatečným pitným režimem, aktivním způsobem života, teplou sprchou, či koupelí, teplými zábaly, umírněným pitím červeného vína, zbavením se stresu nebo pomocí alternativní medicíny.
Sháněním informací o bolestivé menstruaci jsem došla k jedné věci. Platí na ni z 90% to, co na opožděnou menstruaci. Nejspíše se to opírá o teorii, že za bolestivou menstruaci může stres nebo nepravidelnost. Tedy můžeme říci, pokud zabrousíte na náš článek o vyvolání zpožděné menstruace vlastně se to týká i vás. Představím pár společných rad.
Teplá voda
Účinky vody jsou známy od středověku. Dnes ji známe jako vodoléčbu nebo hydroterapii, při které se využívá fyzikálních vlastností vody, zejména hydrostatický tlak a teplota. Dovolí nám se uvolnit a rozproudí v těle krev. Díky teplotě a uvolnění dojde k roztažení cév a tím lépe proudí v těle tekutiny. Tato alternativa pomůže od bolesti, ale také ke spuštění menstruace, na bolavé svaly, bolest hlavy, napětí v těle. Všechno spolu souvisí. Je jasné, že se během menstruace nechcete nakládat do plné vany. Pak stačí proud teplé vody ve sprše a bolest by měla ustat.
Pokud je právě poledne a vám se nechce chodit do vany nebo sprchy, pak se dají běžně sehnat gelové nebo semínky plněné polštářky, které nahřejete v mikrovlnné troubě nebo v teplé vodě. Přikládáním na bolestivé místo dosáhnete stejného účinku jako ve sprše nebo vaně. Dají se používat libovolně během dne a můžete je využít i na jiné bolesti. Polštářky plněné semínky jsou často doplňovány o vonné bylinky jako levandule, heřmánek a meduňka, které krásně voní.
Léčba vodou je známá už tisíciletí. Dnes ji známe pod pojmem hydroterapie.
Kontryhel a řebříček
Tyto dvě byliny jsme si představili už v článku Jak vyvolat menstruaci. Jedná se o léčivky, které pomáhají sjednotit menstruaci. Nejspíš si říkáte, jak to s tím souvisí, ale bolestivá menstruace je právě jeden z příznaků nepravidelnosti. Směs bylin dívky kdysi užívaly v dospívání, aby se jim dobře vyvinuly pohlavní orgány a tím také docílili bezbolestné pravidelnosti. Pokud vám záleží na kvalitě bylin, pak je jednoduché si je nasbírat. Rostou na okraji lesů nebo ve stínu stromů. Samozřejmě se dají i koupit nasušené. Zvlášť nebo v namíchané směsi. Pijí se v poměru 1:1 cca půl lžičky od každé. Zalijte 250 ml vroucí vody a nechte odstát. Pokud si směs už kupujte, připravujte podle návodu.
Červené víno
Jestli patříte mezi striktní abstinenty a jste přesvědčeny o škodlivosti vína jako alkoholu, asi vás překvapí jeho účinky na organismus. Na rozdíl od bílého vína je červené zpracováváno i se slupkou, které obsahuje mnoho prospěšných látek a vlákninu, alkohol v něm roztahuje cévy a uvolňuje mysl. Obsahuje fenolické látky neboli flavonoidy. Jde o antioxidanty, které zabraňují stárnutí a spolu s vitamínem C a E a Betacarotenem odbourávají škodlivý cholesterol. Proto je červené víno při různých dietách povolováno, někdy dokonce doporučováno. Slyšela jsem i názor lékaře, že pokud trpíte chudokrevností, skvělým receptem jsou dvě deci denně. Hovoříme ale spíše o polosuchém až suchém víně. Sladká vína mohou být uměle doslazena cukrem. A ten není dobrý ani při hubnutí ani při řešení bolestivé menstruace.
Petržel
Při hledání informací stále častěji narážím na zeleninu. Petržel je vlastně dokonalý pomocník v kosmetice, něco jako české aloe vera. Petrželová šťáva má silné antibakteriální účinky. Používá se na pleť jako prostředek proti akné. Na léčbu močových cest, prevenci ledvinových kamenů. Obsahuje mnoho vitamínu C, a proto je skvělá na posílení imunity a uvolňuje střevní plyny. V našem případě se stará o nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Ale pozor, jedná se o silné diuretikum, tedy je močopudná a vzhledem k tomu, že uvolňuje i plyny, což je pro ženy nepříjemné, doporučuji ji konzumovat doma. Pozor na dehydrataci. Co pomocí petržele vyloučíte, musíte také doplnit.
Pokud nesnášíte samotnou chuť, přidávejte si ji do zeleninových smoothie nebo ji odšťavněte s jinou zeleninou. Dodáte do těla spoustu prospěšných látek a navíc osvěží. Bonus? Je to místrné přírodní afrodiziakum.
Lněný olej
Lněný olej, nebo lépe lněná semínka, obsahují fytoestrogeny, které jsou velmi podobné estrogenům v ženském těle. Konzumací semínek vyrovnáváme hladinu hormonů během menstruace. Doporučuje se týden před menstruací užívat dvě lžičky lněného oleje nebo nabobtnalých semínek. Lněná semínka mají i jiné účinky. Pomáhají proti zácpě a onemocnění střev a dvanácterníku. Pokud jej chcete na tento problém užívat, je dobré jej předem namlít. Samotné semínko odolává tělesným kyselinám a traktem projde bez porušení. Připravíte se tak o mnoho prospěšných látek. To platí i v případě, že chcete lněné semínko používat na bolestivou menstruaci. Všechny dobré látky jsou uvnitř.
Hořčík
Všechny známe tvrzení „Na křeče je dobrý hořčík“. Tak si říkám, pokud dochází v děloze při menstruaci k stahům, tedy konkrétně k bolestivým stahům, znamená to, že dochází k jakési křeči. Na to je přeci nejlepší hořčík. Do svého jídelníčku zapojte potraviny a nápoje s vyšším obsahem hořčíku. Nepomůže nám jen při uvolnění menstruace, ale i při každodenním napětí v práci. Jednou jsem slyšela v kanceláři rozhovor mezi kolegyněmi, kdy jedna radila druhé: „Pokud se cítíš v napětí, začni užívat hořčík. Já se po něm cítila úplně apatická.“
Dobromysl, majoránka
Dobromysl, nebo chcete-li oregáno, mají s majoránkou velmi podobné vlastnosti. Tyto bylinky se tváří nenápadně, obyčejně, ale jsou to silná přírodní antidepresiva s analgetickým účinkem. Pomohou od PMS i od bolestivé menstruace, dokonce nám majoránka vyvolá vynechanou menstruaci.
Majoránka je skvělá i na vaginální choroby, sedací koupele vyřeší vaše obtíže. Vývar z majoránky: 2 PL majoránky zalijte 250 ml vroucí vody. Koupel připravíte z vody o teplotě 37°C. Dopřejte si ji na 10-15 min, 2 – 3 krát týdně.
Od bolesti si také můžete pomoci změnou životního stylu
Přidejte sport a relaxaci. Může se stát, že jsou obtíže rodové nebo jen používáte nevhodné hygienické pomůcky. Poslední dobou je mezi ženami čím dál více oblíbený menstruační kalíšek. Pokud jej ještě neznáte, jedná se dámskou hygienickou pomůcku ke sběru tekutiny během menstruace. Mění se každých 4 - 12 hodin, podle intenzity menstruace, a vyrábí se z měkkého materiálu -silikon, latex, nebo termoplast. Vyrábí se v různých velikostech, barvách a je dodáván s obalem. Můžete jej používat opakovaně, je hygienický a jeho výhodou je, že se v něm nerozkládá tekutina a tudíž nezapáchá. Kalíšek se přizpůsobí vašemu tělu, což u tamponu nelze říct. Tampon zevnitř tlačí na děložní čípek. Toto „nepohodlí“ pro vaše tělo je pak často připisováno bolestivé a nepravidelné menstruaci. Mnohé ženy po dlouhodobém používání kalíšku zaznamenaly zlepšení během menstruačního cyklu. Ustoupily jak bolesti, tak se dostavila pravidelnost. Dokonce se zlepšila i intenzita menstruace, mnohé ženy zaznamenaly kratší dobu menstruace.
Jako další radu bych ráda uvedla cvičení
Ženy po porodu často trápí uvolněné svaly pánevního dna, inkontinence, a tak se často uchylují ke speciálnímu cvičení, které se zaměřuje na tyto partie. Používají k tomu i různé pomůcky, například Venušiny kuličky. Tyto pomůcky tvoří podporu pro svaly a při cvičení se tak mohou pevně obemknout kolem jejich tvaru. Jako „vedlejší účinek“ tohoto pravidelného cvičení je celkové zlepšení cyklu. Opět se jedná o zlepšení pravidelnosti, ústup bolesti a zmírnění intenzity.
Nakonec bych zdůraznila, že vše je v naší hlavě. Naše tělo funguje na energii, kterou mu dodáváme. Představme si, že je to stroj, který potřebuje hmotu na pohánění a promazání, který při přetěžování nebude fungovat do nekonečna. Pokud do něj budeme dodávat nekvalitní pohonnou hmotu a olej a nedostane šanci na odpočinek, nebude pracovat jak má. Vše je propojené. Pokud jste často nemocné, trpíte vaginálními problémy a bolestivou menstruaci, třeba se stačí jen zamyslet, zda nekonzumujete mnoho cukru. Zvykli jsme si na dobu, která nám v hektickém životě nabízí průmyslové výrobky, a nemoci zaháníme chemickými léky. Zapomněli jsme na skvělé účinky rostlin a sílu relaxace.
Při dlouhotrvajících potížích, v případě nemocí, či jiných obtíží je nutné vyhledat odbornou gynekologickou pomoc. S případnými dotazy se obraťte na svého lékaře.